Skip links
İlikli Kemik Suyu-Ötebery

Kemik suyunu nasıl kullanmalıyız ?

İlikli kemik suyu, uzun süre kaynatılarak hayvan kemiklerinden elde edilen sıvıdır.
Restoranların çoğu çorbalarında, bazı yemeklerinde ve özel soslarını üretirken ilikli kemik suyunu kullanırlar. Bazen ise bu durum yemeğe ilave etmek yerine içerdiği saf kolajen için gençlik çayı olarak direkt olarak içilebiliyor.

Kolajen: Vücuttaki her şeyi bir arada tutan “tutkal” görevi gören, cilde ve bağ dokusuna gücünü, elastikiyetini ve esnekliğini veren çok önemli bir proteindir. 
Kolajen takviyelerini son zamanlarda çok sıklıkla duyuyoruz.

Genellikle sağlıklı cilt, gençlik iksiri, saç ve tırnaklar için doğal bir takviye olarak kullanılıyor. Aynı zamanda kemik suyunda bol miktarda bulunuyor.

İnsanlar, insanlığın başlangıcından beri kemik suyu tüketiyorlar. 
Antropologlar, insanların kemik ve diğer hayvan parçaları ile hazırlanmış sıvıları tarih öncesi çağlarda bile bol miktarda içtiklerini düşünüyorlar. 

İlikli kemik suyu, birçok faydalı besin maddelerine sahiptir. 
Bu duruma rağmen üretimi yapılırken Kemik suyuna ekstra sebze eklemek de besinsel faydalarını önemli ölçüde artırmaktadır. Bizim tarifimiz için aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/reel/CeOv9-Fq2yu/

Kemik suyu ve kemik suyu ile hazırlanmış çorbalar, düşük kalorili olmasına rağmen içerdiği besin değerleri ile tok hissetmenize yardımcı olabilir ve bu durum kemik suyunu kilo vermek isteyen ve diyet planı uygulayan insanlar için mükemmel bir seçim haline getirmektedir.

Kemik  suyunda bol miktarda bulunan protein,  kemikler, kaslar, kıkırdak, cilt ve kan oluşumunda vücudunuzu desteklemektedir. 
– Vücudumuzdaki kıkırdak dokuları besler, kemikleri güçlendir
– Eklem ve kas sisteminizi kuvvetlendirmek,
– Enerjinizi yüksek tutmak,
– Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek,
– Sindirim sisteminizi dengelemek,
– Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır ( yüksek kolajen deposudur)
– Yaşlanma karşıtıdır,
– Kilo almayı engeller,
– Beyin gelişimine yardımcı olur, unutkanlığı engeller,
– Antioksidan özelliği mevcuttur.

Kemik suyunuzu çorba, yemek ve sos için kullanın veya tek başına çay gibi içerek tüketin.

Bunların dışında ise kemik suyunu kullanmanın birkaç örneğini paylaşalım sizinle,

  • Makarnayı su yerine kemik suyunda haşlayarak lezzetlendirin.
  • Daha fazla lezzet ve nemlilik için güveç yemeklerinize ekleyin.
  • Besleyici sebze çorbası için lezzetli bir sos olarak kullanın.
  • Boğaz ağrısını yatıştırmak için sıcak kemik suyu yudumlayın. 
  • Düşük kalorili ve tok tutucu bir atıştırmalık olarak ara öğünlerinizde kemik suyu çayı için.

Kemik suyu, proteinin yapı taşları olan mükemmel bir amino asit kaynağıdır. 
Glisin, prolin, glutamin ve arginin dahil olmak üzere kemik suyundaki ana amino asitler, bağışıklık sistemini desteklemek, sağlıklı bir bağırsak oluşturmak, hücre büyümesini teşvik etmek ve uyku kalitesini iyileştirmek gibi çeşitli işlevlerde rol oynar.

Amino asit: Vücudumuzda bir çok işlevi olan protein yapı taşıdır.

Protein : İçeriğinde çok fazla amino ait bulunduran, canlılar neredeyse bütün yaşamsal faaliyetlerini proteinler sayesinde gerçekleştirirler.

Glisin:  Bağırsağımızdaki hücreleri kaplayan bir amino asittir ve bağırsağımızın iç kısmında meydana gelen hasarı onarmaya yardımcı olur.

Prolin:  Vücudumuzda proteinleri oluşturan 20 amino asitten biridir. Kolajen üretimine yardımcı olarak cildi yeniler, genç kalmasını sağlar. Ayrıca kıkırdakları, eklemleri, tendonları ve kalp kaslarını güçlendirmeye yarar.

Glutamin: Vücut içinde bulunan ve kullanılan Glutamin’in %70 kadarı, iskelet sistemi içinde üretilir ve vücudun ince bağırsak gibi önemli organlarına dağıtılır.
Glutamin’in dağıtıldığı organlar, bu amino asidin en çok kullanıldığı organlardır. 

Arjinin: Vücudumuzun üretemediği, yarı esansiyel bir amino asittir. Sığır eti başta olmak üzere kırmızı et ürünleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde edilebilir. Doğal beslenmeye ek olarak arjinin supplement ürünleri de kullanılabilir. Sporcular genellikle gıda takviyelerini doğal beslenmenin yanında destek olarak kullanırlar. Performans artışı için özellikle antrenman öncesinde kullanılır.

Böylesine faydalı bir doğal takviye İlikli kemik suyunun kullanım talimatları için bizleri takip etmeye devam edin.  https://www.instagram.com/oteberyy/

Mutlaka tüm aileniz ile özellikle gelişmekte olan çocuklarınız için ayda en 1-2 hafta ilikli kemik suyu kürü uygulamaktan kaçınmayın.

Kemik suyunu kendiniz pişiremiyorsanız bizlerden hızlı şekilde temin etmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz ☺