Skip links

Ülkemizde En Çok Tüketilen Makarna

Makarna tüm dünyada en yaygın ve en çok sevilen yiyecektir. 

Biliyoruz ki tipik olarak buğday unu, su ve yumurta kullanılarak yapılan mayasız hamurdur aslında makarna.

Hatta vejetaryen ve vegan beslenenler için yumurtasız makarna çeşitleri mevcuttur. Hamur birçok şekilde katlanır kesilir şekillendirilir.

Makarnalar, kurutulmuş ve taze olmak üzere iki geniş kategoriye ayrılabilir .

Taze Makarna genellikle üretildikten sonra, pişirilir ve hemen yenir, hemen tüketilmeyecekse dondurularak saklanabilir.

Kuru makarna ise uzun süre saklanmak hatta kışlık hazırlık dediğimiz saklama yöntemi ile daha sonra herhangi bir zamanda pişirmek üzere kurutulur. 

“Kurutma” kısmı, makarnanın suyu azaltmak için makarnanın havalandırılması gereken en hassas kısımdır: nihai nem %12,5’ten fazla olmamalıdır.  Bu şartlarda kurutulan makarna paketlenmeye hazır hale getirilir.

Ev yapımı makarna bizim ülkemizde genellikle erişte olarak üretilir ve oldukça fazla tüketilir.
Biz Ötebery ailesi olarak yolculuğumuza erişte makarna ile başladık ve şimdi ise bunun yanı sıra
İtalyan mutfağının temel gıdası olan Spaghetti, Fettuccine, Farfalle, Fusilli, Gnocchetti, Penne vb.
gibi birçok İtalyan makarna çeşitlerini üretmeye ve sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz.

Eriştenin dışında İtalyan makarnaları ülkemizde oldukça fazla ilgi görmekte olup, özel sos tarifleri ve özel peynirler ile sevilerek tüketiliyor.

İster haşlayarak pişirebilir, isterseniz fırınlayarak tercih sizlerin damak tadına kalmış.
Makarna özellikle özel sos veya salatalar ile mükemmel bir ikili oluyor ve ana yemek gibi tüketiliyor .

Doğudan batıya, her yaşta, her mevsimde sofralarımızda olmazsa olmazımızdır bizim.

Uzun bir süredir, bir çok insan makarnanın “suçlu bir zevkten (karbonhidrat)” başka bir şey olmadığına inanıyordu,  özellikle diyet yapan kişilerin asla tercih etmeyeceği bir ürün haline gelmişti.

Aksine, makarna hemen hemen sağlıklı bir besindir ve karmaşık karbonhidratları çeşitli ve zevkli bir şekilde almanın kolay, uygun maliyetli bir yoludur. 

Makarna sağlıklı olmasının yanı sıra, çok yönlü ve kolay sindirilebilir sebzeler, tahıllar, kuruyemişler gibi birçok faydalı besinlerle birlikte tüketilebilir.

Özellikle kepekli veya tam buğdaylı makarnalar yüksek lif içeriği ve düşük Glisemik indeksin varlığı sayesinde, kronik hastalıklı veya diyabet hastası olan kişilerin tercih edebileceği bir çeşittir.

Birçok beslenme uzmanı, makarnayı, sebzeler, baklagiller ve genellikle salata malzemeleri ile birlikte meze şeklinde tüketildiğinde haftada 1-2 kez besin değeri açısından beslenme listelerinde yer
vermektedir.

Bilim adamları ve gıda yetkilileri, yaptıkları araştırmalarında makarnanın çoğu diyet menüsüne büyük ölçüde uygun olduğu sonucuna varmıştır. 

Özellikle ise yumurtasız olarak üretimi yapılan ve hatta içi sebze dolgulu makarnaların Vejetaryen ve vegan yemeklerin de önemli bir besin olmasını gözden kaçırmayalım!

Aslında makarna küresel ve neredeyse evrensel bir besindir,  tüm dünyada yüzyıllardır tüketilmektedir ve hala birçok yerel diyetin geleneksel bir bileşenini temsil etmektedir. Akdeniz, Asya ve Latin Amerika gibi. Ancak bugün makarnanın seçmeli uyruğu şüphesiz İtalya’dır. 

Ancak makarna İtalya’da ne zaman ortaya çıktı ve makarnayı İtalyan yemeği “mükemmel” haline getirmek ne kadar sürdü? Gerçekten de İtalyanların makarna sevgisinin çok uzun bir hikayesi var, Sicilya’da 1154 yılına dayanan referanslar var. MS 1. yüzyılda, Romalı şair Horace, günümüzün lazanyasının atası gibi bir şeyi tarif eder: “lagana” adı verilen, ince kızarmış hamur tabakalarından yapılan günlük bir yemek. 

Ayrıca 5. yüzyılın başlarındaki bir yemek kitabı, et dolgulu hamur katmanlarından oluşan “lagana” adlı bir yemek tarif eder. Makarnanın popülaritesi 14. yüzyıl: Edebi şaheseri The Decameron’da, makarna şeflerinin aşağıda bekleyen oburlara makarna ve mantı yuvarladığı bir Parmesan peyniri dağına ilişkin bir fanteziyi anlatmaktadır.

Her neyse 🙂 o konulara çok girmeyelim, sonuç olarak biz makarnayı gerçekten çok seviyoruz ve çok fazla tüketiyoruz bu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz ☺

Sizler kendi makarnanızı yapacak vaktiniz olmuyorsa ve bizim el yapımı hazırlamış olduğumuz Ötebery Makarnalarımızı  incelemek isterseniz aşağıdaki linklere tıklayarak ürünlerimizi inceleyebilir, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Makarna için paylaşmış olduğumuz bu kısa bilgiler dışında, bir sonraki makalemizde birbirinden farklı birbirinden lezzetli basit herkesin evinde kolaylıkla hazırlayabileceği makarna sosları ile görüşmek üzere, hoşçakalın…