Skip links
hamile-anne-adaylari-kemik-suyu-kullanmali-otebery-2

Anne Adayları İçin Kemik Suyunun Faydaları

Anne adaylarının hamilelikteki ilk üç ayı sabah bulantılarıyla mücadele etmekle geçirdiği zorlu dönemdir aslında.

Bu dönemde ilikli kemik suyu tüketmek,
Yeme ve içmenin imkansız olduğu durumlarda besin seviyelerini korumanın mükemmel bir yoludur.

Unutmayın, 

Anne adayının bağırsak sağlığına fayda sağlayan ve bebeğin sağlıklı bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan  ilikli kemik suyu,
tüm hamile anneler için tüketmesi gereken mükemmel bir şifa deposudur. 

İlikli kemik suyu besin değeri oldukça yüksek,
kolayca sindirilebilen bir gıda ürünüdür, bu nedenle midenizi asla rahatsız etmez.
İlikli kemik suyumuz kokusuzdur. Kokusu olacağını düşünüp tüketmekte zorlanan kişilerin daha kolay içebilmeleri için alternatif olarak smoothie’lere karıştırarak tüketmelerini önerebiliriz.

Kemik suyu harika bir protein kaynağıdır. 
Aşağıdakiler için gerekli olan önemli amino asitleri içerir :

  1. Bağışıklık sisteminizi desteklemek
  2. Bağırsaklarınızdaki sağlıklı hücreleri korumak
  3. Hücre büyümesini teşvik etmek
  4. Uyku kalitesini iyileştirmek
  5. Kan şekerini stabilize etmek

Kolajen için günde ne kadar kemik suyu içmelisiniz?

Kolajen için günde içmeniz gereken kemik suyu miktarı yaşınız, kilonuz ve aktivite seviyeniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğundan bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ortalama günde 1 bardak veya 1 fincan kemik suyu içilebilir.

Kolajen, son yıllarda çok fazla dikkat çekiyor ve sağlıklı cilt, saç, tırnaklar gibi daha fazlasının yeni ve güçlü kalmasını sağlayan artık sıkça duymaya başladığımız önemli bir protein kaynağıdır. Kolajen

elde etmek için kullanmış olduğumuz dana kaval kemiklerinin bağ dokularında bulunur.

Uzun süre kaynatma ile kolajen jelatine parçalanır, bunun en önemli sebebi ise özellikle tükendiğinde vücudunuzun kolajeni sindirmesi daha  kolay olmasıdır . 

Yaş almakla birlikte vücuttaki kolajen üretimimiz azalır, bu sebeplerle kemik suyunda bulunan jelatin gibi en doğal takviye jelatini kullanmak hücrelerinizin düzenli kolajen oluşturmasına yardımcı olabilir. 

Doğumdan Sonrasında Doku Yenilenmesi için
Kemik Suyu Tüketin

Hamilelik ve emzirme dönemindeki anneler, büyüyen ve gelişen yeni doku ve hücrelerin ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra bir diyet yapmak zorunda kalırlar.

Yeni fetal dokuyu desteklemek için anne ve bebeğin kolajen ve protein tüketimi gereklidir.

Emziren kadınlar, pelvik taşmayı güçlendirmek, eklem sağlığını korumak ve ağrılarını azaltmak, büyüyen karın sebebiyle gerilmiş dokunun iyileşmesini desteklemek için doğum sonrası kemik suyu içmelidir.

Bebekler için ise sağlıklı bağ dokusu oluşturmaya yardımcı olduğu için gelişimlerinde fayda sağladığı için  7. aydan itibaren tabi ki doktorunuza danışarak kolajen yani kemik suyu tüketebilirler.

Doğum Sonrası Kemik Sağlığı

Bebekler güçlü, sağlıklı kemik gelişimleri için ihtiyaç duydukları mineralleri annelerinin sütünden alırlar. Annelerinin depoların yeterli besin değeri bulunmuyorsa, bebek bu kez annenin vücudundaki minerallerden almaya başlar .

Bu durum annenin kemiklerini büyük ölçüde zayıflatabilir ve güçsüzleştirebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde mineral açısından zengin besinler tüketmek anne ve bebek için oldukça önemlidir. 

Böylelikle bebek, annenin önemli rezervlerini tüketmeden beslenir. Anne ise sırf beslenmesine dikkat ettiği için hem bebeğini sağlıklı şekilde besler, hem de kendi sağlığına dikkat etmiş olur. Bu dönemlerde ilikli kemik suyu tüketimine özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İlikli kemik suyu, içeriğinde süt içermeyen mükemmel bir kalsiyum, magnezyum, fosfor ve kemiklerin onarılmasına yardımcı olan diğer tüm mineralleri içeren protein kaynağıdır.

Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında bilinçle şekilde kemik suyu tüketmek Sizin ve bebeğinizin kemik sağlığına oldukça faydalı bir takviyedir. 

Hamilelikte Eklem Ağrılarınızı Azaltın

Hamileliğin aşırı zorluklarından biriside kemik ağrılarıdır. Vücudunuz gelişmekle birlikte kilo alımı artışı, el, ayak şişkinlikleri, diz ve dirsek ağrıları gibi saymakla bitmeyecek birçok durumla karşılaşmanız mümkündür.

Bedeninizin gelişmesiyle birlikte duruş ve ağırlık dağılımındaki değişiklikler eklemlere zarar verebilir ve ağrılı ayak ve kalçalara, dizlere ve hatta bileklere neden olabilir.

Ayrıca pelvik kemiğin alt kısmında yer alan kasık eklemi de yaygın bir ağrı kaynağıdır. Bunun nedeni, bir bebeğin doğmasını kolaylaştırmak için bağları ve eklemleri yumuşatmaya yardımcı olan relaksin adı verilen bir hormondur.

İlikli kemik suyunun benzersiz eklem oluşturma özellikleri hamilelik dönemin oldukça değerlidir. 

Peki ilikli kemik suyunda eklemleri destekleyen ve ağrıları azaltan şey nedir? 

Kondroitin ve glukozamin, eklemlerin etrafındaki yapışkan malzeme dokuları bir arada tutmaya yarayan, kıkırdak oluşturmaya yardımcı, bağları birbire tutkal özelliği ile bir arada tutan sıklıkla karşılaşmış olduğumuz KOLAJEN dir. 

Vücutta yeni dokular oluşturmaya ve dokular arasındaki yumuşak dokuyu taze tutmaya yarayan en önemli tutkal görevi gören bileşendir.

Kolajen yani ilikli kemik suyu, hamilelik dönemi ve sonrasında düzenli olarak tüketildiğinde hem hücre gelişiminde oldukça etkili, hem de eklem ve kemik ağılarını azaltmada kullanılan doğal bir takviyedir.

Hamilikte ve sonrasın doğal olarak beslemeye dikkat etmek önemlidir.
Sizlerde bu gibi durumla karşılaştığınızda İlikli kemik suyu tüketmeyi unutmayın !