Skip links
Al dente makarna

İyi bir Al Dente Makarna Nasıl Pişirilir ?

Al Dente Nedir?

Az pişmiş anlamına gelen ve genellikle makarna pişirmekte kullanılan bir pişirme yöntemidir.

Ötebery makarnayı al dente kıvamda pişirmek istediğinizde 3-4 dk pişirme süresi yeterlidir. Midye tarzı içine kıvrılmış olan makarnalarımızda ise 5-6 dk yeterli olacaktır.

Makarnanın al dente yani az pişmiş olarak tüketilmesinin nedeni ise ; midemizin al dente makarnayı daha kolay sindirmesi ve tabii en önemlisi besin değerlerini fazla kaynatarak kaybetmemiş derecede pişirmek olduğunu belirtelim.

Makarnanızı pişirirken kaynatma suyunuz 1 porsiyon yani 80-100 gr kuru makarnada 1 litre suyu kaynatmak gerekmektedir.

Makarna suyuna birbirine yapışmasın diye asla zeytin yağ eklemeyin, suya eklediğiniz yağın sadece suyun üst yüzeyinde kalacağını ve makarnaya temas etmeyeceğini, bu sebeple suyun üst yüzeyine çıkan  zeytin yağ, makarnanızın birbirine yapışmasına engel olmayacaktır.

Üstelik suya eklemiş olduğunuz sıvı yağ makarnayı süzdüğünüzde üzerine sos da ilave ettiğinizde sosun makarnaya yapışmasına engel olacak ve sos makarnanıza işlemeyecektir..

Makarnaların birbirine yapışıp topak olmasını önlemenin tek yolu makarnayı bol miktardaki suda haşlamaktır. Böylelikle içerisindeki nişasta özü dağılır ve birbirine yapışma olmaz. Bu sebeple yukarıda belirttiğim gibi 100 gr kuru makarnayı min. 1 Litre suda haşlamalısınız .

Aldente Makarna Pişirme Tarifi

1-Makarna suyu mutlaka bolca kaynasın, fokurdayan suda makarna eklendiğinde birbirine yapışmaması için bolca kaynamalıdır.
Kaynamış suda ki makarna nişastasını kolay sindirilebilir bir yapıya dönüştürür.

2-Makarna tuzunu kaynar suya ilave edin, asla soğuk suya eklemeyin. Kaynamamış suya atılan tuz suyun daha geç kaynamasına sebep olacaktır. Kaynar suya eklenen tuz ise hızlıca etkileşime girip suyun sıcaklığını artırır.

3-Ocağın ateşini asla kısmayın, makarna haşlanana kadar yüksek ısıda pişirmeye özen gösterin, suyun sıcaklığı kaynama noktasının altına düşmemeli, böylece makarnanız daha hızlı pişer ve en iyi al dente sonucu etmiş olursunuz,

Ocağı ateşini kıstığınız andan itibaren makarnanız hamur olur.

4-Ötebery Fettuccine ve Spaghetti makarnaları asla kırmayın, makarnayı çatala sarabilmeniz için makarnanın boyutu uzun halde olmalıdır. Çatala doladığınız makarna sosu daha bol tüketmenizi sağlar.

Uzun makarnalarınızı kaynayan suya olduğu gibi koyup suyun içindeki kısmında yumuşama başladığı anda yavaşça üzerlerine bastırarak tamamının tencereye girmesini sağlayın.

Makarnanın pişip pişmediğini anlamak için tencereden bir dilim alıp ısırın ve kıvamına bakın. Al dente kıvamı için makarnanızın ısırdığınızda çıtırdamaması ancak yine de dişinize sert gelmesi gerek. 

5-Makarnanızı süzdükten sonra haşlama suyunun bir kısmını sosunuza ilave etmek için ayırmalısınız. Bu suyu sosunuzun çok koyu olması durumunda kıvamını inceltmek için kullanabilirsiniz. Ancak makarnanızı süzdükten sonra asla yıkamayın. Yıkanmış makarnanın yüzeyindeki nişasta kaybolur ve üzerine sos yapışmaz. Ayrıca yıkadığınız soğuk su makarnanın pişme sürecini durdurur. Bu sebeple sadece süzün ve asla yıkamayın.

6-Makarna sosunuz önceden hazır olsun, makarnanızı süzer süzmez sosun içine koyun, altını açın ve birkaç dakika çevirin. Eğer sosunuz çok koyuysa içine biraz haşlama suyu ekleyin. Nişasta dolu bu su, sosunuzu zenginleştirip makarnaya yapışmasını sağlayacaktır.

7- Sosladığınız makarnayı bekletmeden hemen servis edin.

Makarna en güzel tavadan hemen alıp taze ve sıcakken yenir. 
Yemeğin tadını artırmak için üzerine rendelenmiş parmesan peynir ya da kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz.

8- Son olarak tavanızda kalan makarnayı sonra yemek için ısıtmayın. İster mikrodalga fırında ister tavada fark etmez, ısıtılmış makarna iyi bir görünüm sağlamayacaktır. Bu sebeple tüketeceğiniz kadar pişirmenizi ve soslamanızı öneririz ☺